2020 рік змусив і державу, і лікарів, і пацієнтів подивитися на медицину по-новому. Щоб відслідкувати ці зміни, агенція «Здорові комунікації» провела опитування в останній місяць року, у якому взяли участь понад 400 осіб з різних куточків України віком від 25 до 55 років: пацієнти і лікарі.
Ми віримо, що деякі з цих спостережень сприятимуть кращому діалогу між суспільством і медициною в ці непрості часи.
Пацієнт став більш усвідомленим, зрозумів цінність «свого лікаря», задумався про важливість профілактики
32% пацієнтів стверджують, що їх довіра до медиків похитнулася. Вони зрозуміли, що лікарі не завжди можуть контролювати ситуацію і самі багато чого не знають.
Таке спостереження може здаватися негативним. Проте у 2020 навіть найрозвинутіші системи охорони здоров'я постраждали від колапсу та суспільної критики. Через це необхідно аналізувати його комплексно з тим, що:25% переконалися у тому, що «правильний вибір -– це лише доказова медицина» і 27% – у тому, що «мати свого лікаря – безцінно».
Ці два факти разом свідчать про те, що у середньостатистичного пацієнта зросла усвідомленість про необхідну культуру здоров'я, критичне сприйняття фактів та важливість наукової аргументації. Це є позитивним зрушенням.
42% учасників зрозуміли, що необхідно прислуховуватися до лікаря і проходити профілактичні обстеження з тією частотою, яку він радить.
Згідно опитування, головна емоція, яку відчувають до лікарів – це співчуття (43% опитаних). 39% лікарів погоджуються, що стали відчувати «більше розуміння своєї роботи та співчуття щодо складнощів і що довіра до медицини зростає».
Найбільшим викликом під час пандемії для лікарів стала тривожність пацієнтів, їх бажання весь час бути на зв’язку (34%). Проте єдине, що нам лишається, щоб побороти цю тривожність – це весь час комунікувати та ставати ближче. Переконані, що ваша участь у поширенні інформації про ці зміни стала б дуже цінною для більшого розуміння між Лікарем і Пацієнтом.