Зарина | 2019-09-11 14:30:59

Отдых на о. Хайнань

Здравствуйте. Подскажите, пожалуйста, еду отдыхать на остров Хайнань( Китай) нужны ли какие то вакцины или может какие то таблетки можно купить, вместо вакцин?

Ответы врачей 1

Сухов Юрий Александрович
гепатолог, вирусолог, инфекционист
Адрес: г. Киев, кафедра инфекционных болезней НМАПО имени П. Л. Шупика, городская клиническая больница Киева №4
Телефон: Рабочий телефон: +38 (044) 3629952; E-mail: [email protected], при необходимости и личной договоренности возможны дистанционные консультации по Skype или Viber, WhatsApp, Telegram: +38095 0001963
Здравствуйте. Вам необходима очная или дистанционная консультация для выяснения наличествующего иммунного статуса и других вопросов. 2 - турагенство обязано предоставить информацию. 3 - привожу Вам короткую информацию на основании сайта ВОЗ: " Do I need vaccinations to visit China? The World Health Organisation (WHO) recommends that all travellers are up-to-date with their routine vaccinations including; measles, mumps, rubella, diphtheria, tetanus, pertussis (whooping cough), hepatitis B, polio, influenza, pneumococcal disease, haemophilus influenzae type B, human papillomavirus, rotavirus and varicella. Some of these vaccinations are given as part of the National Immunisation Program (NIP) for individuals who meet the criteria. For a full list, refer to the NIP for details, available here. In some cases, you may need a booster or re-vaccination against a disease to ensure you still have immunity. Other diseases that are considered a risk in China include hepatitis A, typhoid, hepatitis B, Japanese encephalitis and rabies. Your doctor will be able to let you know which vaccinations are recommended for you, based on the time of year, destination/s, activities planned and the duration of your stay."