«Операція на серці – єдине, що може врятувати вашу дитину після народження. У малюка – складна вроджена вада серця, тетрада Фалло», – таку страшну новину Оксана та Вадим Чумаченко із Запоріжжя почули на 12-му тижні вагітності жінки під час чергового узд-обстеження. Так ще до появи Тарасика на світ почалася боротьба за його життя і здоров’я.
Тетрада Фалло – коли в серці немовляти одразу чотири складні дефекти: отвір між передсердями, звуження легеневої артерії, зміщення аорти та збільшення правого шлуночка серця – зустрічається у 3 % новонароджених. Якщо операція на серці не зроблена вчасно – протягом перших 12 місяців життя, – кожна четверта дитина з такою вадою не доживає до року, кожна друга – до п‘яти.
Дізнавшись про важкий діагноз свого малюка, Чумаченко кинулися шукати порятунку у столичних медиків. Народжувала Оксана в Києві, а перший місяць свого життя маленький Тарас провів у Центрі дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України, куди його перевезли реанімобілем прямо з пологового будинку.
«Ми вже знали, що треба готуватися до операції, й часу у нас – усього шість–вісім місяців. Тому одразу після народження сина почали шукати свого лікаря: і через знайомих, і на батьківських форумах в інтернеті. Більшість радили їхати до Олександра Дмитровича Бабляка. Казали, що в нього великий досвід операцій на серці саме у новонароджених – Олександр Дмитрович прооперував більше 400 малюків до року. Так ми опинилися в “Добробуті“», – згадує тато хлопчика Вадим.
Операція на серці у немовлят: кардіохірургія підвищеної складності
Операція на серці у немовляти Тарасика Чумаченко тривала чотири з половиною години. «Радикальна корекція тетради Фалло – це кардіохірургія підвищеної складності: у рамках одної операції проводиться одразу чотири корекції. Але ми з Тарасом молодці – усе пройшло відмінно», – говорить керівник Центру кардіохірургічної допомоги «Добробуту» Олександр Бабляк. На питання, чи були якісь побоювання, жартує: «Ми команда професіоналів, а не команда неврастеніків – які побоювання!»
Утім, лікар зізнається, що хірургія вроджених вад серця – не проста справа. Адже мова йде про виправлення помилок природи: «Це не набута вада у дорослого, коли серце було здоровим, а потім щось у ньому зламалося, і кардіохірург має зробити “як було“. У випадку із вродженою вадою ми маємо справу із самою природою, і не завжди лікар може виправити абсолютно все. Тут наше завдання – обрати оптимальну операцію, яка дозволить максимально наблизити роботу серця до нормальних показників».
З 8-місячним Тарасом хірургам це вдалося. За прогнозами лікарів, хлопчик зможе вести повноцінне життя і навіть займатися спортом. «Правда, не професійним – любительським. Але професійний спорт – то насправді не дуже добре навіть для здорового від природи серця», – уточнює Олександр Бабляк.
«Ми відчували, що син – у надійних руках»
«Цікаво, що в мене під час операції не було ніякої паніки. Більше хвилювався, коли Тарасу робили комп’ютерну томографію. А от коли оперували, був упевнений, що все пройде добре», – говорить Вадим і додає, що впевненість лікарів дуже допомогла їм із дружиною пережити найскладніші дні в лікарні.
Хоча і мама, і тато Тараса кажуть, що всі сім днів, які вони провели із сином у «Добробуті», не відчували себе, як у лікарні: «Настільки тут було комфортно. Ніякого гнітючого відчуття, навіть у реанімації! А ще ми надзвичайно боялися якихось інфекційних ускладнень. Начиталися в інтернеті, що інфекції після операції на серці – це дуже небезпечно. Так ось із цим не було ніяких проблем! Дарма переживали. Як нам пояснили, кожна операційна в «Добробуті» – це самодостатня система з високим ступенем бактерицидного захисту й індивідуальним поданням та фільтрацією повітря, тому у жодної бактерії нема шансу на хвороботворну діяльність».
Під час виписки маленький пацієнт весело посміхався усім дядям і тьотям й із задоволенням позував на камеру. «Відправимо зараз фото бабусям і дідусям. Вони, здається, більше нас переживали. Тарас он уже бешкетує, а вони ще валер’янку п’ють. Хай побачать, що з онуком тепер усе гаразд!», – посміхається щаслива мама Оксана.
- Операція на серці. В Україні лікують краще, ніж закордоном
- Операция на сердце. Миниинвазивное коронарное шунтирование спасло от второго инфаркта
- Операція на серці. Психологічний комфорт – важлива перевага мініінвазивної кардіохірургії
- Операція на серці. Українські кардіохірурги – знову перші у світі
- Операция на сердце. «Мне уже не давали шансов, взялась только кардиохирургия “Добробут“»
- Я вдячна Богу, який привів мене в «Добробут», а не направив у Польщу
- Операция на сердце. Детей с врожденными пороками сердца в Украине оперируют миниинвазивно
- Операция на сердце. Пластика митрального клапана через мини-разрез меньше 8 см