Операції на серці. Кардіохірургія на межі можливого

Операції на серці. Кардіохірургія на межі можливого

Операції на серці, коли пацієнта охолоджують до 18 °С і повністю зливають кров із тіла, щоб дістати тромб у легеневій артерії, проводять лише в декількох лікарнях світу. У тому числі у вітчизняній клініці «Добробут», кардіохірурги якої єдині в Україні беруться за такі надскладні випадки.

66-річного Любомира Пилиповича Стасюка із Києва можна назвати щасливчиком. За останні шість років чоловік тричі побував на межі смерті, але зрештою знайшов лікарів, яким незважаючи на складну й рідкісну патологію Стасюка, вдалося не тільки витягти його із критичного стану, а й повернути до нормального життя.

У 2011 році Любомир Пилипович, активний чоловік, який не уявляв себе без спорту й екстремальних подорожей по світу, раптом почав задихатися. У лікарні швидкої допомоги йому поставили діагноз ТЕЛА – тромбоемболія легеневої артерії. Тромб, який утворився у вені в підколінній ямці, відірвався і «засів» у легеневій артерії. Багато людей із таким діагнозом помирають протягом перших годин після появи симптомів. Але Стасюк вчасно потрапив до лікарні, де його врятували, зробивши тромболізис (введення препаратів, що розчиняють тромб).

Хоча тоді ж Любомиру Пилиповичу діагностували ішемічну хворобу серця і зробили стентування коронарних судин, він досить швидко повернувся до активного життя: щотижня – баня, тренажерна зала і басейн, щопівроку – подорожі то в Мексику, то в Азію.

Операція на серці у клініці Добробут: відгук пацієнта

Тромбоемболія легеневої артерії – не вирок. Навіть повторна

Утім,  у квітні 2017-го у Стасюка знову стався гострий напад задишки, та ще й такої, що чоловік ледь підвівся з ліжка. І знову – тромбоемболія легеневої артерії. І знову встигли вчасно розпочати тромболізис. Цього разу тромб утворився у тому ж місті – у вені під коліном. Стасюку призначили лікування препаратами, які розріджують кров. Але через декілька місяців чоловік відчув полегшення і, за порадою одного з лікарів, припинив приймати ліки. Це помилкове рішення привело до того, що вже у серпні під коліном знову почали утворюватися тромботичні маси, і черговий тромб «полетів» у легеневу артерію. Однак і втретє чоловіку встигли вчасно розпочати лізис.

Center for Cardiac Surgery Dobrobut

Життя Любомиру Пилиповичу врятували, але йому було вже зовсім погано. «Якщо у 30-40-річних жінок і чоловіків майже завжди вдається повністю розчинити тромб за допомого лізису, то у людей старшого віку це дуже складно. Кожен тромб, який діставався легеневої артерії нашого пацієнта і не розчинявся повністю, приживався на стінках судини, грубішав. Артерія все більше закривалася, і зрештою почався етап дихальної недостатності, яка з кожним днем посилювалася. Спостерігалася тяжка гіпоксія», – розказує кардіолог Центру кардіохірургічної допомоги клініки «Добробут» Катерина Ревенко.

Після третього тромболізису задишка мучила Стасюка навіть при найменшому навантаженні. «Я не міг пройти і 20 метрів – просто не мав чим дихати. Уже було не те що не до плавання і тренувань – важко було ходити навіть по квартирі», – згадує Любомир Пилипович.

Center for Cardiac Surgery Dobrobut

Операція на серці з «арештом»

За порятунком чоловік звернувся в «Добробут», де йому поставили діагноз «хронічна тромбоемболія легеневої артерії». Щоб врятувати людину з таким захворюванням, потрібно прибрати тромби. Це надзвичайно складна операція на серці, яка проводиться з так званим арештом – коли повністю зливають кров і охолоджують організм до 18–28 °С, для чого окладають голову пакетами з льодом (Стасюку робили при 18 °С), а потім зі знекровлених судин дістають тромби. Ювелірна робота, якщо врахувати, що тромби вже міцно прикріпилися до внутрішньої оболонки артерії, і їх не витягують, а обережно крок за кроком вилущують разом з ендотелієм.

В Україні за подібну операцію взялися тільки в «Добробуті» – команда кардіохірурга Олександра Дмитровича Бабляка. «Більше ніхто не наважився», – говорить Любомир Пилипович.

Операція на серці у клініці Добробут: відгук пацієнта

Операція пройшла дуже добре. Про повне відновлення поки говорити зарано, але показники стають все кращими. «Я вже спокійно піднімаюся на третій поверх, – хвалиться Стасюк. – Обіцяють, що скоро повернуся і до походів у баню, і до подорожей. Це велике діло – що у нас в Україні є кардіохірурги, які вміють робити такі операції на серці, і клініки, де лікують на світовому рівні».

І лікарі, й родина Любомира Пилиповича мають надію, що вже скоро на згадку про важку хворобу чоловіку залишаться тільки фото величезних, до 9 см, павуків-тромбів. «І необхідність пожиттєво пити розріджувач крові, щоб більше не утворювалися тромби, бо тромбоактивна зона під коліном нікуди не ділася, треба берегтися. Але то вже дрібниці. Головне – живий, сили прибувають, в баню можна, літати можна. Що ще треба для щастя?» – жартує чоловік.

Операція на серці з «арештом» - изображение №1
Материалы по теме:
Поделиться:
Оценка
- 4.83 из 5 возможных (6 отзывов)