Як швидко знайти ліки та записатися до лікаря, або цифровізація медицини як вона є

Як швидко знайти ліки та записатися до лікаря,  або цифровізація медицини як вона є

Як заощадити кошти під час купівлі ліків? Чи можливо отримати необхідні препарати безоплатно у своїй лікарні? Як розібратися у процесі підписання декларацій із лікарями? Куди витрачається бюджет у системі охорони здоров'я? І ще багато інших запитань виникає у кожного з нас майже щодня.

У цій статті ми спробуємо коротко розповісти про сервіси на основі відкритих медичних даних, які допомагають українцям отримувати цю інформацію у легкому та зрозумілому форматі. 

Для початку розберемося, що таке відкриті дані. Це інформація, яку мають публікувати державні органи у відкритому для всіх громадян доступі та у машиночитаному форматі на державному вебпорталі відкритих даних.

Наприклад, дані у медичні сфері публікують Міністерство охорони здоров’я та Національна служба здоров’я України. Ці дані стосуються бюджетних коштів, що надходять до медичних закладів та аптек, щодо наявності безоплатних препаратів у лікарнях, відомостей про кількість підписаних декларацій з лікарями, про державний реєстр лікарських засобів та багато іншого.

Наприклад, Національна служба здоров’я України реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення. Щоб візуально легко і зрозуміло надавати інформацію для громадян про свою діяльність, НСЗУ створює дашборди (аналітичні панелі).

Відкриті дані МОЗ і НСЗУ також використовують інші організації та розробники, створюючи різноманітні зручні сервіси для населення.

Тож про які інструменти йде мова і як вони допомагають нам у повсякденному житті – розглянемо на прикладах.

Вибір лікаря і підписання декларацій

Якщо ви не підписали декларацію з сімейним лікарем, то з’ясувати, хто зі спеціалістів ще підписує декларації з пацієнтами і перевірити їх завантаження можна за допомогою дашборду на сайті НСЗУ «Електронна карта місць надання первинної медичної допомоги» або сервісу «Відкрита медреформа».

Тут також можна знайти інформацію про найближчий медичний заклад, який уклав договір з НСЗУ, його контактну інформацію, перелік лікарів за спеціальностями тощо. А через сервіс «Відкрита медреформа» можна проглянути закупівлі лікарень і знайти аптеки, підключені до держпрограми «Доступні ліки».

З огляду на мобільність сучасної людини, ці сервіси є незамінними. Наприклад, переїзд з одного району столиці в іншій вже потребує зміни поліклінічного відділення та лікаря, адже первинну медичну допомогу зручно отримувати за місцем фактичного проживання. «Електронна карта місць надання первинної медичної допомоги» – це найшвидший спосіб знайти медичний заклад поблизу своєї нової адреси та обрати лікаря.   

Економія та безпека під час купівлі ліків або безоплатне їх отримання

Сервіс «Ліки Контроль» дає змогу шукати аналоги ліків за доступною ціною, переглядати офіційні інструкції до лікарських засобів та перевіряти, чи справжні ліки ви купуєте.

«Ліки Контроль» використовує відкриті дані про аптечні заклади, які уклали договір із НСЗУ за програмою реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки» та відпускають електронні рецепти. А також сервіс відслідковує реєстри лікарських засобів та нормативні документи МОЗ й оновлює власну базу даних двічі на добу.

А якщо хтось з вашої родини чи друзів перебуває у лікарні і потребує певних лікарських засобів, то перед тим, як купувати їх, радимо перевірити у цьому закладі наявність препаратів придбаних за державний кошт. Зробити це можна за допомогою сервісу «Є ліки». Якщо необхідні препарати є в переліку, це означає, що лікарня має надати їх пацієнтові безкоштовно, поки він проходить стаціонарне лікування.

Крім того, якщо необхідно знайти найближчу аптеку, щоб отримати ліки безоплатно за програмою реімбурсації (тобто коли вартість ліків повністю або частково компенсується державою), у нагоді стане інформація про аптеки-учасниці програми «Доступні ліки». 

А що кажуть користувачі про ці сервіси?

 
 Ксенія Подворна
Ксенія Подворна
тренер з художньої гімнастики, хореограф
«Мій робочий день триває з 9-ої ранку до 8-ої вечора. Маю на цей час декілька дитячих танцювальних груп у садочках та чотирьохгодинне тренування з художньої гімнастики. З огляду на мою зайнятість не дивно, що я – фанат цифровізації. Користуюся багатьма цифровими сервісами, які з’являються у сфері державних послуг. У моменти, коли здоров’я трохи підводить, зовсім немає часу обдзвонювати аптеки у пошуках ліків за оптимальною ціною. Тому користуюся зручним сервісом «Ліки Контроль». А ще – я добре знаю ситуацію, коли хтось з родичів опиняється у лікарні у гострому стані, і кожного дня потрібні коштовні ліки. Тоді уся родина зосереджується на фізичному пошуку та доставці ліків з різних аптек. Сподіваюся, що тепер це залишиться у минулому завдяки сервісам «Є ліки» та «Ліки Контроль». По-перше, я зможу перевірити чи дійсно цих ліків немає у медзакладі. По-друге, зможу швидко знайти інформацію щодо наявності препаратів-аналогів у найближчих аптеках».

Комунікація з медичними закладами

Чи чули ви про медичного бота Марту? Це сервіс для швидкого зв’язку пацієнта із медзакладом. Чат-бот «Марта» нагадує відвідувачам медустанов про запис до лікаря, розповідає про нюанси медичної реформи, пропонує оцінити медичний сервіс після відвідування лікарні, дізнатися про рівень своєї медико-санітарної обізнаності, а також інформує про права пацієнтів та перелік безкоштовних медичних послуг.

А для мешканців Маріуполя розробили портал «MedKontrol». Крім надання медичної інформації, через онлайн портал можна записатися на прийом до лікаря.

Крім того, на вебсайті НСЗУ можна знайти звіти щодо витрачених коштів на медичні послуги та препарати. По-перше, це допомагає знижувати рівень корупції у сфері. По-друге, це важлива інформація для пацієнтів з рідкісними та тяжкими захворюваннями, для яких державні закупівлі – єдиний шлях отримати дороговартісні препарати.

І ще один відгук щодо корисності та зручності цих медичних сервісів.

Ганна Іваненко
Ганна Іваненко
головний редактор сайту HOCHU.ua
«Вважаю, що витрачати час та сили на пошук ліків за телефоном сьогодні, коли ми замовляємо їжу або викликаємо таксі за допомогою зручних додатків, досить дивно. Тому я є активним користувачем сервісу «Ліки Контроль». А ще дуже зраділа появі інструменту «Електронна карта місць надання первинної медичної допомоги». Я переїхала в Київ декілька років тому, орендую квартиру, й іноді доводитися змінювати район проживання. Сподіваюся, що новий сервіс також дозволить економити час під час пошуку медзакладу та лікаря. Чат-ботом «Марта» почала користуватися недавно. Але можу сказати, що це справжня знахідка для тих, хто хоче розширити знання щодо питань медреформи та в цілому про сферу охорони здоров’я».

Більше сервісів на основі відкритих даних можна знайти у дослідженні про антикорупційний та соціальний вплив відкритих медичних даних в Україні, яке провели у межах проєкту USAID / UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах / TAPAS».

 

 

 

Поделиться:
Оценка
- 4 из 5 возможных (13 отзывов)