Реклама

Атопічний дерматит: як вийти із зони ризику

Атопічний дерматит: як вийти із зони ризику
 
 

Атопія та атопічний дерматит — терміни, які сьогодні у всіх на слуху. Як розпізнати у дорослого чи дитини схильність до атопії? Чи можна попередити важкі прояви атопії? Чи існують ефективні способи поліпшити стан атопічної шкіри? На ці запитання нам відповідає лікар-дерматоонколог, дерматовенеролог, головний лікар медичного центру MyDerm Наталія Петрівна Лага.

Атопія та алергія — це одне і те саме?

— Атопія та алергія — абсолютно різні стани, хоча вони можуть бути пов’язані між собою. Атопія — спадковий стан, що характеризується зниженням синтезу білка філагрину. Це відбувається внаслідок мутації гена, що кодує філагрин. Філагрин є в епідермісі, і продукти його розпаду є основними компонентами природного зволожувального фактора шкіри. При зменшенні кількості філагрину роговий шар епідермісу втрачає здатність утримувати вологу, що і призводить до пересушування шкіри, погіршення її бар’єрної функції. Розвиток алергії спричиняють абсолютно інші механізми.

У людей з атопією алергія є далеко не завжди — приблизно в 30% випадків. Сенсибілізація і, як наслідок — алергічний дерматит — виникають на тлі атопії внаслідок неправильного догляду за шкірою.

Атопічний дерматит — один із проявів атопії і досить широко розповсюджений серед дітей. Сьогодні ознаки захворювання виявляють майже в кожної четвертої дитини. Іншими проявами атопії можуть бути екзема, контактний дерматит або алергодерматити. Атопію можна успішно контролювати за умови своєчасної діагностики й адекватних заходів, щоб не запустити запальні процеси та розвиток дерматиту.

Необхідно розуміти, що під «адекватними заходами» ми маємо на увазі правильний догляд за надмірно сухою шкірою, а не марний пошук алергенів і дієту.

Як можна запідозрити та діагностувати атопію?

— Головні симптоми атопії — сухість шкіри, лущення, сильний свербіж. Діагноз встановлюється найчастіше на підставі характерної клінічної картини. У складних випадках виконують гістологічне дослідження.

Якщо діагностовано атопію, то дерматолог призначить спеціальні засоби для захисту шкіри та її зволоження. Але навіть якщо вам не проводили таке дослідження, і при цьому турбує надмірна сухість шкіри, то і в такому випадку потрібен спеціальний догляд.

На жаль, люди з надмірно сухою шкірою не так часто звертаються саме з цією проблемою до дерматолога. «Лікарю, а ще в мене дуже суха шкіра», — згадують зазвичай пацієнти після обговорення тієї проблеми, через яку був візит. При цьому шкіра настільки суха, що відшаровані лусочки видно неозброєним оком на одязі, наприклад, на колготках. Після численних запитань про догляд за шкірою з’ясовуються дивовижні речі: зазвичай люди роблять те, чого суха шкіра (особливо при атопії) абсолютно не переносить.

Що не можна робити при дуже сухій шкірі?

— Не можна часто митися жорсткою водою з водогону із застосуванням звичайного мила та гелю. Не можна також користуватися скрабами, робити пілінги, терти шкіру мочалкою. Хоча саме це роблять жінки з сухою шкірою. Ба більше — мами зазвичай ретельно миють дітей, у яких шкіра лущиться та свербить. Цього робити категорично не можна! Чим більше ви миєте дитину, тим більше пересушуєте її шкіру, і тим сильнішим стає відчуття свербежу.

Мочалки, скраби, пілінги — все це ніяк не стосується питання турботи про шкіру. Це — гіпердогляд, який руйнує захисну ліпідну плівку.

Міжклітинні ліпіди (наприклад, цераміди) відіграють важливу роль — вони скріплюють між собою клітини рогового шару шкіри, забезпечуючи надійний захисний бар’єр. Природна ліпідна плівка захищає нашу шкіру від зовнішніх шкідливих факторів, включаючи сонячні промені. При гіпертурботі за шкірою ми пошкоджуємо її мікробіом, який, власне, і створює захисний ліпідний шар. У результаті постійного миття та чисток отримуємо парадоксальний зворотний ефект. Замість корисних бактерій-сапрофітів на поверхні шкірного покриву починають переважати умовно-патогенні мікроорганізми.

Крім того, нарощування рогового шару епідермісу прискорюється, адже організм завжди намагається відновити природні процеси. Одночасно на пересушеному та пошкодженому епідермісі утворюються мікротріщини. Все це і створює умови для запуску запальних і алергічних процесів.

Як правильно доглядати за надмірно сухою шкірою?

— Є кілька простих порад для попередження пересушування шкіри та її ефективного зволоження. Якщо їх виконувати, то стан сухої шкіри можна значно поліпшити.

  • Мийтеся в м’якій воді. Бажано поставити вдома хороший демінералізаційний фільтр. Якщо такої можливості немає, то після миття потрібно обполіскуватися кип’яченою та відстояною водою. На перший погляд, це важке завдання. Але якби ви бачили в дерматоскоп те, що бачить лікар: пересушений епідерміс, у мікротріщинах і «припорошений» осадом з мила, хлору та мікрокристаликів, то, швидше за все, знайшли б можливість порадувати свою шкіру м’якою водою.
  • Уникайте надмірної гігієни шкіри. Не користуйтеся звичайним милом і гелем. М’яка вода прекрасно розчиняє шкірний жир, і додатково очищати шкіру практично не потрібно. Виняток становлять шкірні складки та ділянки з великим скупченням потових залоз (пахвові западини, пахові складки тощо). Для гігієни цих ділянок використовуйте спеціальні аптечні гелі, які призначить дерматолог. Такі гелі захищатимуть суху шкіру, але не пошкоджуватимуть її. На крайній випадок використовуйте щадні засоби, наприклад, для інтимної гігієни.
  • Постійно зволожуйте шкіру спеціальними кремами, які порекомендує лікар. Не можна користуватися звичайними зволожувальними кремами чи оліями. Для догляду за надмірно сухою, схильною до атопії шкірою слід використовувати тільки лікувальну дерматологічну косметику — сучасні емоленти. Такі засоби містять жири та жироподібні речовини, здатні створювати захисний ліпідний шар на поверхні шкіри.

Які вимоги пред’являють до засобів з догляду за сухою шкірою, схильної до атопії?

— Косметика з догляду за сухою атопічною шкірою повинна відповідати декільком вимогам:

- відсутність у складі силікону, поверхнево-активних речовин, парабенів;

- наявність компонентів, сумісних зі шкірою, які надають комплексний ефект: зміцнюють природний ліпідний шар, зволожують, сприяють фізіологічному відновленню та збереженню здорового мікробіома;

- надійний виробник, який забезпечує клінічне тестування продукту.

І, найголовніше, що слід пам’ятати: турбота про шкіру повинна бути комплексною: не тільки зволоження та захист, а й м’яка вода, відмова від гіпертурботи. Рекомендації з лікування та догляду за шкірою вам повинен надати обов’язково лікар-дерматолог!

 

Порада від Likar.info: вибираємо засіб для догляду за сухою шкірою

Hirudo Derm Atopic Program — нова лінія для догляду за дуже сухою, схильною до атопії шкірою у дорослих і дітей.

Відмінною особливістю засобів, що входять до лінійки Atopic Program, є відсутність консервантів, штучних барвників та інших компонентів, які згубно впливають на суху, чутливу та схильну до атопії шкіру.

Лінійка Atopic Program складається з декількох засобів, до складу яких входять речовини, близькі до природного зволожувального фактора шкіри. Крім цього, формула кожного засобу включає додаткові компоненти, що підсилюють захист, відновлення та пом’якшення сухої шкіри. Крім цього, формула кожного засобу включає додаткові компоненти, що підсилюють захист, відновлення та пом’якшення сухої шкіри.

АTOPI EXPERT

Крем спеціальний для сухої, дуже сухої та схильної до атопії шкіри. Формула крему містить компоненти, які входять до складу природного зволожувального фактора шкіри:

• сечовину — зволожувач, що перешкоджає лущенню шкіри;

• фітосквалан — компонент, який зволожує, пом’якшує та інтенсивно відновлює роговий шар шкіри;

• цераміди — натуральні ліпіди, які зберігають вологу в шкірі та відновлюють природну гідроліпідну плівку на її поверхні.

Крім того, спеціальний зволожувальний крем містить омега-3 та омега-6 поліненасичені жирні кислоти (ПНЖК), які зміцнюють ліпідний шар шкіри й уповільнюють передчасні вікові зміни. Ще один корисний компонент крему — олія каріте (олія африканського дерева ши) — надає заспокійливий, відновлювальний і пом’якшувальний ефект.

LIPO COMFORT

Ніжна емульсія для сухої, дуже сухої та чутливої ​​шкіри. Крім сечовини, фітосквалана, церамідів і ПНЖК, емульсія містить гіалуронову кислоту й алантоїн. Без гіалуронової кислоти, що забезпечує ефективне зволоження шкіри, важко уявити сучасні косметичні засоби. Алантоїн останнім часом застосовується не менш широко, завдяки регенераційній і заспокійливій дії. Ефективне усунення свербежу та подразнення — те, чого найбільше потребує суха «атопічна» шкіра. І алантоїн успішно виконує це завдання.

АTOPI INTENSIVE

Крем насичений для сухої, дуже сухої та схильної до атопії шкіри. Цей крем, як і інші засоби лінії Atopic Program, крім основних компонентів, має в складі «родзинки», які забезпечують додаткові ефекти. Він містить амінокислоти (аргінін, серин, гліцин), а також пантенол, що забезпечує швидке відновлення захисного бар’єра шкіри. Заспокійливу та пом’якшувальну дію крем надає, завдяки наявності в його формулі олії каріте.

Регулярне використання засобів лінійки Hirudo Derm Atopic Program забезпечує саме ті лікувальні ефекти, які необхідні при щоденному догляді за сухою, схильною до атопії шкірою:

• ефективне зволоження та пом’якшення;

• усунення лущення, відчуття «стягнутості» та дискомфорту;

• захист від впливу зовнішніх факторів: вітру, сонячних променів, жорсткої води;

• швидка регенерація та відновлення бар’єрної функції шкіри.

Засоби лінійки Atopic Program вирізняються хорошою сумісністю зі шкірою, адже вони містять компоненти, близькі до тих, які входять до складу природної гідроліпідної плівки шкірного покриву. Кожен із компонентів добре відомий, клінічно тестований і широко застосовується в сучасній косметології.

Природний захист і зволоження плюс сучасні технології — це те, що потрібно вашій шкірі. Забезпечте її цим і переконайтеся, що навіть найбільш проблемна, надмірно суха шкіра може мати вигляд доглянутої та здорової!

Сподіваємось, наша порада щодо підбору засобів для дуже сухої шкіри, яка схильна до атопії, будуть корисними для вас. Переконатися щодо ефективності засобів лінійки Hirudo Derm Atopic Program, ви зможете, якщо візьміте участь у розіграші і отримаєте приз: один з п'яти наборів засобів по догляду за сухою шкірою!

Розіграш відбудеться 16-22 листопада на нашій сторінці у Фейсбуці за посиланням.

 

Поделиться:
Оценка
- 4.67 из 5 возможных (3 отзывов)