До 40% жінок можуть скаржитися на симптоми хронічної венозної недостатності. Ще частіше (до 70% випадків) у представниць прекрасної половини людства виявляють ознаки варикозної хвороби вен нижніх кінцівок. У чоловіків ці показники набагато менші: до 17% і 56 % відповідно (J. L. Beebe-Dimme et al., 2005).
Чому жінки знаходяться в групі високого ризику? Як діяти при перших ознаках хронічної венозної недостатності або варикозної хвороби? З цими та іншими запитаннями ми звернулися до судинного хірурга, флеболога, Юлії Володимирівни Нагалюк.
Чому виникає варикозна хвороба вен нижніх кінцівок?
- Варикоз – це розширення і деформація поверхневих вен. Будь-яка поверхнева вена може перетворитися на варикозно змінену. Але частіше вражаються вени на ногах. Вени нижньої частини тіла піддаються дуже високому тиску крові внаслідок стояння і ходьби.
Функція вен – повертати кров до серця. При цьому вени ніг мають це робити проти сили тяжіння. Це відбувається простіше в молодому віці, завдяки еластичності стінок судин і роботі клапанів вен. Клапани відкриваються, щоб пропустити кров до серця і закриваються, щоб вона не текла назад. Але з часом клапани вен ослаблюються і вже не здані щільно та повноцінно закриватися. Тож частина крові затримується у венах ніг, накопичується там, викликаючи їх трансформацію.
Прискорити розвиток варикозної хвороби та посилити її симптоми можуть додаткові фактори ризику.
Які фактори збільшують ризик варикозного розширення вен нижніх кінцівок?
-Першим фактором, як вже казали, є вік. Але є додаткові фактори.
- Спадковість
- Гормональні зміни
- Стояча і сидяча робота
- Вагітність
- Ожиріння
Цей перелік свідчить про те, що ризик виникнення варикозної хвороби є вищим у жінок. При цьому не всі фактори можна модифікувати. Зокрема, гормональні зміни у жінок, вагітність, несприятлива спадковість – це обставини, які не можливо змінити.
Які симптоми свідчать про розвиток варикозної хвороби?
-На початкових стадіях варикозної хвороби вен нижніх кінцівок розширення поверхневих вен може не спостерігатися. Людина відчуває деякі ознаки, які, можливо, не викличуть в неї особливої тривоги:
- відчуття важкості та втоми в ногах, дискомфорту;
- набряки ніг, особливо на гомілках, щиколотках і ступнях;
- поява судинної сітки темно-червоного або синюшно-фіолетового кольору.
- зміна кольору шкіри на гомілках (гіперпігментація);
Зазвичай при таких симптомах говорять про хронічну венозну недостатність Але багато хто вважає, що все це – нормальні явища, які мають відбуватися в певному віці або після робочого дня і не потребують ніяких заходів. Якщо нічого не робити на даному етапі хвороби, симптоми можуть посилитися. А через певний час можна буде побачити й розширені та деформовані поверхневі вени ніг. Після цього повернути ногам нормальний вигляд без хірургічного або малоінвазивного втручання буде неможливо.
Як запобігти розвитку та прогресуванню варикозної хвороби?
-При перших ознаках – появі дискомофроту, важкості у ногах та набряках – зазвичай рекомендується вести більш активний спосіб життя, менше часу проводити в стоячому або сидячому положенні, знизити вагу, робити спеціальні вправи, які ефективно усувають набряки ніг, достатній режим пиття. Лікар також може призначити носіння компресійних панчіх або прийом дімфовенотоників – препаратів, які чинять сприятливу дію на судинну стінку. Корисними можуть бути і гелі, місцевої дії, на основі активних компонентів, які укріплюють стінки капілярів та усувають набряки.
Якщо вже маємо справу з варикозно зміненими підшкірними венами ніг, то метод лікування буде визначати судинний хірург. В теперішній час широко застосовуються малоінвазивні методики. Найбільш розповсюдженими є: ендовенозна лазерна облітерація, радіочастотна абляція, міні-флебектомія, метод біоклею, склеротерапія.
Отже, дуже важливо своєчасно, ще при перших ознаках венозної недостатності, звернутися до судинного хірурга, лікаря-флеболога та виконувати його рекомендації.
А ще важливо слідкувати за своїм здоров’ям та не нехтувати методами профілактики, на кшталт застосування венотонізуючих засобів для поліпшення стану вен.
Порада від Likar.info: допомога при болю, важкості у ногах та набряках
Гірудовен гель – перша допомога при болю в ногах та набряках
Для профілактики варикозу в лабораторії Медичного науково-виробничого об’єднання «БІОКОН» розроблено гель ГІРУДОВЕН на основi екстракту п'явки, кінського каштана, камфори та ментолу.
Слід відзначити, що один з унікальних ферментів слини п’явки – гірудин – був виділений на початку ХХ сторіччя. Саме тоді було встановлено, що гірудин має активну протитромботичну дію. В цілому біологічно активні речовини, що містяться в слині медичної п'явки чинять унікальну оздоровчу дію на організм людини.
Чому варто обрати ГІРУДОВЕН для усунення ранніх симптомів венозної недостатності?
ГІРУДОВЕН має високий вміст активних речовин:
- екстракт слини медичної п'явки – 15%;
- екстракт кінського каштану – 10%;
- камфора – 0,3%;
- ментол – 0,25%.
Екстракт слини медичної п'явки забезпечує одразу декілька важливих ефектів: антикоагулянтний (запобігає згортанню крові), атитромботичний (запобігає утворенню тромбів), протизапальний та інші.
Екстракт кінського каштану містить есцин – біофлавоноїд з потужною протинабряковою дією; відомо, що есцин в 600 разів перевершує класичний флавоноїд рутин по протинабряковій дії (M. Guillaume, F. Padioleau, 1994).
Камфора і ментол чинять аналгезуючий ефект.
Завдяки такому складу ГІРУДОВЕН сприяє усуненню болю, набряків, втоми, відчуття важкості у ногах. ГІРУДОВЕН не тільки позбавить від неприємного відчуття в області вен, але і захистить ваші ноги від можливих серйозних захворювань у майбутньому.
Основні переваги гелю ГІРУДОВЕН:
1. Багатофункціональний засіб, компоненти якого чинять декілька ефектів:
- знеболюючий;
- антитромботичний;
- венотонізуючий;
- капілярозміцнюючий.
2. Завдяки натуральному складу добре переноситься пацієнтами різного віку.
3. Доступна ціна надає можливість використовувати Гірудовен гель кожному, хто страждає від болю, набряків, відчуття печіння і втоми в ногах.
4. Гірудовен гель швидко всмоктується, не залишає на шкірі неохайних жирних плям і не забруднює одяг.
Завдяки цим перевагам Гірудовен гель отримав заслужене визнання і довіру покупців. Гірудовен гель можна використовувати як засіб, що сприяє усуненню болю та набряків у ногах при венозної недостатності, а також – як допоміжний засіб при лікуванні варикозу.
Отже, не лінуйтеся та доглядайте за ногами кожен день, використовуючи доступні засоби для профілактики серйозних станів. Але якщо ви все ж помітили в себе перші ознаки цих захворювань, не треба ховати ноги під «максі» – краще якнайшвидше записатися на консультацію та обстеження у лікаря-флеболога.
У наступної публікації, присвяченої проблемам хронічної венозної недостатності та варикозу, ми запитаємо у спеціаліста, як боротися із судинною сіткою на ногах і чи можливо запобігти її появі.
А зараз ви можете дізнатися про результати конкурсу, який ми проводили разом із компанією «БІОКОН» у Facebook. Можливо, саме ви є щасливим власником набору для догляду за ногами серії «Доктор Біокон».
Вітаємо наших переможців:
1. Анна Косован
2. Катерина Сиваєва
3. Оля Овакимян
4. Уляна Мельник
5. Оксана Юртіна