Реклама

Цистит у жінок: як здолати хворобу, а не мікробіом?

Цистит у жінок: як здолати хворобу, а не мікробіом?

Інфекції сечовивідних шляхів – одні з найпоширеніших амбулаторних захворювань. При цьому 50-60% дорослих жінок хоча б один раз у житті хворіли на цистит [1]. Це досить нав'язлива хвороба, яка часто набуває хронічного перебігу. Для багатьох жінок хронічний цистит стає справжньою проблемою, яка заважає нормально жити.

Поговоримо про те, чому виникає цистит, як позбутися неприємних симптомів та зменшити частоту загострень.

Чому цистит – захворювання жінок?

Цистит – переважно «жіноче» захворювання. Це пов’язане з особливостями анатомії сечовивідних шляхів у жінок. Жіночий сечовивідний канал ширший і коротший, ніж чоловічий, і бактерії швидше проникають у сечовий міхур.

До того ж у жінок уретра (сечовивідний канал) розташована в безпосередній близькості до анального отвору. Отже, кишкова паличка дуже легко потрапляє до жіночої сечовивідної системи і викликає там запалення.

Причини та фактори ризику виникнення циститу

Головною причиною розвитку циститу є патогенні бактерії, що проникають в сечову систему і викликають запальний процес. Але є досить багато випадків, коли інфекційну причину циститу встановити не вдається. І навпаки – наявність бактерій в сечі не завжди викликає запалення. Сьогодні навіть з’явився термін «безсимптомна бактеріурія». Це стан, при якому в сечі жінки виявляються мікроорганізми, але вони не викликають симптомів циститу.

Відомо, що багато залежить від впливу так званих факторів ризику, які сприяють розвитку захворювання.

Серед багатьох факторів ризику, зокрема, виділяють

  • початок статевого життя;
  • часта зміна статевих партнерів;
  • спадковість (цистит у матері);
  • використання сперміцидів (місцевих протизаплідних засобів, що руйнують сперматозоїди);
  • недотримання правил гігієни та неправильне підмивання;
  • переохолодження.

Хто в групі ризику?

Перша група ризику серед представниць кращої половини людства – це жінки віком від 14 до 24 років [1]. Саме в цей період відбувається початок статевого життя. Тобто сечостатева система жінки «знайомиться» із новими бактеріями через контакт із статевими партнерами. І дуже часто вона реагує на «знайомство» запальним процесом.

Группа ризику циститу у жінок

Друга група – жінки в менопаузі. У жінок після 50-55 років факторами ризику є:

  • перенесений цистит в періоді до менопаузи;
  • нетримання сечі;
  • атрофія слизової піхви (атрофічний вагініт) внаслідок зниження рівня жіночих статевих гормонів;
  • недостатнє спорожнення сечового міхура;
  • втручання на сечостатевій системі (наприклад, встановлення катетера в сечовий міхур з метою його спорожнення).

Чому цистит повертається після лікування антибіотиками?

Якщо симптоми з’являються не менш ніж 2 рази за 6 місяців або 3 рази за рік, то говорять про рецидивуючий цистит. Причиною рецидивів може бути нечутливість мікрофлори до призначеного антибіотика або нетипова мікрофлора, що викликала цистит.

Але іноді складаються ситуації, коли не вдається встановити а ні збудника, а ні іншої наявної причини рецидивуючого циститу. Поки ще у експертів немає єдиного пояснення цього феномену. Проте зрозуміло одне – лікування антибіотиками не вирішує проблему рецидивів. Антибіотики сьогодні вже не розглядаються, як панацея при циститі, і відношення до них стало більш обережним.

Наприклад, не рекомендується лікувати безсимптомну бактеріурію, окрім деяких груп пацієнтів (наприклад, вагітні). Доведено: сеча не має бути стерильною! Сечові шляхи, як і інші органи, мають свій мікробіом (уробіом), що виконує захисну функцію і якому дуже шкодять антибіотики. Саме тому, часте застосування антибіотиків призводить до скорочення безрецидивного періоду у жінок. Тому тактика призначення антибактеріальних препаратів у всіх випадках циститу без винятку вже неактуальна.

Чи є альтернатива антибіотикам при циститі?

При пошуках альтернативи антибіотикам звертають увагу на симптоматичні протизапальні засоби та препарати на рослинній основі. Але ж ефективність рослинних засобів у лікуванні та профілактиці циститу також має бути доведеною. Наприклад, довгий час вважали, що журавлина має корисні властивості при циститі. Але клінічні дослідження засобів на основі журавлини не довели своєї ефективності в профілактиці інфекцій нижніх сечовивідних шляхів. На це, зокрема, вказують європейські експерти у керівництві з лікування інфекцій сечовивідних шляхів [2].

Тому не варто довіряти «народним» методам або рекламі. Обирати фітопрепарат при гострому запаленні має лікар.

Фітопрепарат замість антибіотику – чи це реально?

По-перше, антибіотики часто не виправдовують наших очікувань. Це ми як раз і спостерігаємо у жінок з рецидивуючим циститом. По-друге, рослинні засоби дуже відрізняються між собою за технологією виробництва та наявністю доказів щодо ефективності. Якщо це не БАД, а лікарський препарат, що виробляється згідно сучасним стандартам, реєструється по повному досьє з урахуванням клінічних досліджень, то він заслуговує на довіру.

Прикладом такого фітопрепрату є Канефрон® Н, який містить спеціальний екстракт з листя розмарину, кореня любистку і трави золототисячника. Препарат виробляється німецькою компанією Біонорика, що має високі вимоги до якості сировини та запатентовані унікальні технології виробництва. Лікарські рослини вирощують в оптимальних клімато-географічних екологічно чистих місцевостях в Європі та на о. Майорка. А при заготовці сировини та виробництві лікарських форм застосовуються сучасні технології, що входять до поняття концепції «фітонірингу». Ефективність ліків доведена в клінічних дослідженнях. 

Канефрон® Н в лікуванні циститу у жінок

Відповідь – так, і це дуже переконливі докази [3,4]. Канефрон® Н наприклад порівнювали в дослідженні з антибіотиком фосфоміцином, рекомендованим для лікування циститу. Виявилось, що фітопрепарат не менш ефективний порівняно з фосфоміцином в лікуванні циститу легкого і помірного ступеню тяжкості і усуненні симптомів гострого циститу. При цьому Канефрон® Н мав перевагу в меншій кількості побічних ефектів з боку шлунково-кишкового тракту [4].Крім того, профілактичний прийом препарату допомагає попереджувати рецидиви циститу [5] - загострення будуть відбуватися рідше. При цьому досягається ціль щадного лікування для мікробіому в сечовивідних шляхах та в кишечнику.

Канефрон® Н в лікуванні циститу у жінок

Слід відмітити, що Канефрон ® Н не просто усуває симптоми – він діє на причини циститу. Зокрема, він пригнічує прикріплення уропатогенних бактерій до слизової сечових шляхів, має протизапальні та спазмолітичні властивості. А ще Канефрон ® Н підтримує функції нирок (має нефропротекторну дію). 

Експерти вважають, що Канефрон® Н є доведеною альтернативою антибіотикам при неускладненому циститі. Тому лікарі сьогодні можуть призначати цей фітопрепарат жінкам із симптомами циститу не тільки як доповнення до антибіотикотерапії, але й як самостійне повноцінне лікування.

Отже, не варто миритися із поверненням циститу. Слід заздалегідь потурбуватися про безпечну профілактику та мати Канефрон® Н при перших ознаках циститу. Тоді цистит не заважатиме вам насолоджуватись життям навіть в холодну пору року.

самолікуання циститу у жінок

Поделиться:
Оценка
- 4.5 из 5 возможных (2 отзывов)