Щеплення під час пандемії COVID-19: чи слід відкладати?
Тема щеплень у дітей і дорослих сьогодні, коли людство переживає пандемію COVID-19, актуальна, як ніколи. Головне питання, яке всі обговорюють – ставлення і готовність до вакцинації проти коронавірусної інфекції. Але не варто забувати, що й «старі знайомі» інфекції нікуди не зникли, і графік щеплень у дітей ніхто не скасовував. Чи варто вносити зміни в календар щеплень під час епідемії коронавірусу? Які щеплення сьогодні рекомендуються дітям, крім обов'язкових, і чому вони настільки важливі? З цими питаннями ми звернулися до лікаря-педіатра медичної мережі «Добробут» Анастасії Андріївни Крамар.
Сьогодні часто доводиться зустрічатися з батьками-антивакцинаторами?
- На щастя, часи масових відмов від вакцинації минули, і сьогодні більшість батьків намагаються робити щеплення дітям згідно графіку. Хоча, звичайно, бувають і винятки. Я під час кожного знайомства з батьками своїх маленьких пацієнтів приділяю час питанням вакцинації. Намагаюся переконати батьків в тому, що щеплення – це про захист здоров'я, а не про його руйнування. Іноді проводжу не одну бесіду на цю тему, але зазвичай вдається донести до батьків важливість проблеми.
Що найбільше турбує батьків у темі щеплень?
- Наприклад, часто запитують – чи робити щеплення до року проти гепатиту В. Багатьом вакцинація новонароджених здається недоцільною, адже у дітей в перші роки життя ризик зараження цим захворюванням дуже низький. Але щеплення в пологовому будинку від гепатиту В роблять для того, щоб запобігти розвитку або хронізації інфекційного процесу у новонароджених в тих випадках, коли мати інфікована. Бувають ситуації, коли жінки надходять в пологовий будинок недообстеженими, і у деяких з них цілком може бути гепатит В. Не можна також виключати випадки хибно негативних результатів аналізів. Якщо новонародженому в перший же день після пологів зробити щеплення від гепатиту В, то ризик зараження значно зменшиться. Ще одне питання, яке часто ставлять батьки – які щеплення робити дітям додатково до переліку, який затвердило МОЗ України. В Україні, на відміну від країн Європи, щеплення проти пневмококової, менінгококової, ротавірусної інфекцій, вітряної віспи поки не входять в список обов'язкових щеплень для дітей. Але вони є рекомендованим . Планується, що через два роки пневмококова вакцина буде включена в Національний календар щеплень. Можливо, поступово дійде черга і до інших вакцин. Сьогодні ж рекомендовані
щеплення можна зробити тільки за свій рахунок. Я завжди раджу батькам, якщо у них є така можливість, провести дітям додаткову вакцинацію. Пневмонія на даний час досить часто зустрічається у дітей. Водночас антибіотикорезистентність бактерій, які її викликають, посилюється з кожним роком. Тому актуальною є вакцинація проти пневмококової інфекції. Адже при виникненні вірусної пневмонії можливе ускладнення бактеріальною інфекцією. Тому варто зменшити ризик захворіти на бактеріальну ко-інфекцію шляхом вакцинації проти пневмокока.
Які ще помилкові судження щодо дитячих щеплень демонструють батьки?
- Багато хто вважає, що велика кількість щеплень – це важке навантаження для організму дитини, яке послаблює імунітет. Насправді все відбувається навпаки: вакцини тільки зміцнюють імунітет, «тренують» його. Напевно, найпоширеніша помилка полягає в побоюваннях робити щеплення дитині при виявленні у неї найменших ознак застуди або при залишкових
явищах застуди. Але це нічим необґрунтована тактика. Адже навіть наявність незначної інфекції не є протипоказом до вакцинації. В сучасних вакцинах
містяться убиті (наприклад, АаКДП) або ослаблені мікроорганізми (MMR – епідемічний паротит, краснуха і кір) саме для мінімізації усіх ризиків. Загалом, на будь-які сумніви батьків щодо щеплень дітям, є один залізний аргумент: ризик появи побічних реакцій у вигляд підвищення температури тіла, болючості в місці ін’єкції під час вакцинації набагато менший, ніж ризик тяжких наслідків відмови від неї. Найгірше, коли діти страждають від вакцино-керованих захворювань. Досить згадати, наскільки важко протікають у дітей ротавірусна інфекція або пневмококовий отит, які вражають зазвичай малюків у віці до двох років і призводять до дуже небезпечних станів.
Чи були внесені зміни в графік щеплень у дітей в зв'язку з пандемією
коронавірусу?
- Ніяких змін не вносили. І ніде в світі не було оголошено про такі зміни на рівні органів охорони здоров'я. Незважаючи на ситуацію з коронавірусом і карантин, планові дитячі щеплення повинні виконуватися за графіком. Відразу хочу сказати, що не слід побоюватися «накладення» поствакцинального періоду на зараження коронавірусом. По-перше, реакція на вакцину, якщо вона і трапляється у вигляді невеликого підвищення температури тіла, то це не надовго – максимум 2-3 дні. По-друге, коронавірусна інфекція у переважної більшості дітей проходить легко або безсимптомно. Набагато небезпечною буде ситуація, якщо коронавірус співпаде з бактеріальною пневмонією або кашлюком, дифтерією або будь-якою іншою важкою дитячою інфекцією.
Я вважаю, що пандемія COVID-19 змусила багатьох переглянути своє ставлення до вакцинації. Сьогодні стало очевидним, що для людства питання протистояння інфекціям може бути поставлено дуже суворо. Або ми будемо в боротьбі з ними використовувати кращі досягнення науки, або поплатимося за свої дрімучі забобони.