Алергія вже не є екзотичним захворюванням, і чим далі, тим більше вона поширюється у світі. Експерти вважають, що близько 35% людей у нашій країні хоча б раз у житті зверталися до алерголога, при цьому реальна кількість хворих на алергією набагато більша (імовірно – 50-60% всього населення), адже багато з них намагаються лікуватися самостійно або не пов’язують свої симптоми з алергічними реакціями [1].
Що потрібно, щоб швидко визначитися із причиною симптомів алергії та як зробити боротьбу з цим захворюванням ефективною і безпечною? Відповіді на ці запитання – у нашій статті.
Як швидко встановити причину алергії
Тільки уявіть: наразі відомо більше 20 000 алергенів, та їх кількість продовжує зростати [2]. Отже, встановити алерген самостійно, шляхом самоспостереження в багатьох випадках дуже складно. Для точного встановлення причини алергії, тобто виявлення речовин, які є причиною неприємних симптомів, сьогодні використовують два метода:
- шкірні алергологічні проби (прік-тести);
- імунологічний аналіз крові.
Прік-тести: що не так?
Шкірні тести досить популярні, але мають низку недоліків та протипоказань. По-перше, ці тести не можна проводити людям з підозрою на поліноз у період цвітіння рослин. Щоб встановити, яка саме рослина викликає алергічну реакцію, доведеться чекати листопада, і зробити тест не пізніше березня. По-друге, розраховувати на високу достовірність прік-тестів можна не завжди. Якщо шкірний тест негативний, то у вас майже зі 100% імовірністю немає алергічної реакції на цей антиген. Проте позитивні прік-тести не є точними. Близько 50-60 % всіх результатів шкірних проб є хибно позитивними [3].
Крім того, перед тим, як зробити шкірні тести, треба припинити прийом антигістамінних (протиалергічних) засобів на 14 днів. Якщо ви зробите тести на фоні прийому цих препаратів, отримаєте хибно негативні результати. Погодьтеся, не завжди можна собі дозволити відмовитися від ліків, якщо симптоми заважають нормально жити і працювати.
Крім антигістамінних засобів на результати прік-тестів може вплинути прийом анксіолитиків (проти тривожних препаратів) та кортикостероїдів (в формі таблеток або крему чи мазі).
Ще один важливий момент: прік-тести не дуже підходять для людей з харчовою алергією, оскільки у них часто зустрічається так звана перехресна алергія. В цих випадках також є висока ймовірність отримати хибно позитивні результати.
Нарешті, шкірні проби не рекомендується проводити людям зі схильністю до небезпечних швидких алергічних реакцій (набряк Квінке), з високим ризиком судом, з ураженнями шкіри в ділянці проведення тесту (екзема тощо), а також вагітним [4,5].
Якщо проведення шкірних тестів є неможливим, або якщо є підозра на перехресну алергію/алергію до трьох і більше харчових алергенів, рекомендується виконувати імунологічний аналіз крові для визначення антитіл до певних речовин. До того ж, імунологічний аналіз бажано зробити навіть, якщо вже є результати шкірних проб, адже ці тести мають різне біологічне і клінічне значення.
«Золотим стандартом» імунологічного аналізу крові для визначення алергенів сьогодні вважається ALEХ2-тест.
ALEX2 – нове покоління тестів у діагностиці алергії
ALEX2-тест – єдиний на сьогодні в світі тест, який дозволяє одночасно визначитися із реакцією організму на 295 алергенів. ALEX2-тест – це фактично мікрочіп, на якому за допомогою унікальних нанотехнологій розміщено 117 екстрактів алергенів та 178 алергенних молекул [1]. Таким чином, всього за одне відвідування лабораторії ви маєте можливість встановити наявність або відсутність реакції майже на 300 речовин, які є найбільш частими чинниками алергії.
Тест ALEX2 виявляє алергію до:
- різних типів цвілі;
- пилку рослин (дерев та трав);
- алергенів кліщів домашнього пилу;
- 99% всіх відомих харчових алергенів, зокрема, горіхів, фруктів, овочів, морепродуктів, зернових та бобових;
- будь-якого виду м’яса та молока.
ALEX2-тест - це ваш алергологічний паспорт
Реалії сучасного життя є такими, що людині бажано мати при собі всю інформацію, яка стосується стану її здоров’я. Отже, необхідними та звичними незабаром стануть не тільки печатка із групою крові та паспорт щеплень, але й алергологічний паспорт.
Переваги ALEX2-тесту очевидні для тих, хто хоча б один раз стикався із труднощами щодо діагностики алергії. Сучасний імунологічний тест надає можливість:
- виявити справжню та перехресну алергію;
- виключити хибно позитивні результати;
- уникнути додаткових аналізів на алергени;
- проводити дослідження у дітей з 6 місяців та дорослих у будь-якому віці.
Всі ці переваги особливо важливі для людей, що схильні до алергічних реакцій негайного типу - анафілаксії.
Ще одну перевагу ALEХ2-тесту слід виділити окремо. Результати тесту, який одночасно вимірює рівні багатьох специфічних імуноглобулінів до алергенів (включаючи перехресні), надає можливість лікарю діяти не «наосліп», а призначити ефективне цільове лікування. Лікар зможе також оцінити ризик розвитку тяжких системних реакцій на харчові продукти та розробити точні дієтичні та інші рекомендації з подальшої профілактики алергії.
Чому ви можете собі дозволити ALEX2-тест?
ALEХ2-тест – це найкоротший шлях в діагностиці алергії, особливо, якщо йдеться про перехресну або багатокомпонентну алергію. А чим коротше шлях, тим менше витрат. Фінансові втрати, пов’язані з алергією, складаються не тільки з вартості аналізів і консультацій лікарів. Врахуйте втрати через знижену працездатність під час пошуку причини симптомів та робочі часи, проведені у черзі до лабораторії або лікаря. Ще й додайте до цього витрати на марні спроби лікування алергії, причина якої некоректно визначена.
Отже, всього один тест і отримання повного алергологічного паспорту та розгорнутих рекомендацій лікаря, є менш затратними для гаманця та нервової системи. Саме тому вартість ALEХ2-тесту виявляється меншою у порівнянні із загальними втратами людини на іншу діагностику та невдале лікування складних випадків алергії.
Як ефективно лікувати алергію
Найбільш звичними методами лікування алергії для багатьох людей є прийом антигістамінних препаратів або гормональних (глюкокортикоїдів) у вигляді таблеток або спреїв/мазей тощо. Але навіщо стріляти з гармати по горобцям та «шуміти» на весь організм, якщо «винуватця» визначено за допомогою ALEX2-тесту, і є можливість дуже ювелірно впливати на нього?
Саме таку можливість надає алерген-специфічна імунна терапія (АСІТ).
АСІТ, на відміну від антигістамінних та гормональних засобів діє на першопричину алергії, тобто на фактор, який викликає патологічну реакцію організму. Суть лікування – у тривалому прийомі низьких доз алергенів, які поступово збільшують і доводять до таких, які зазвичай діють на організм людини. В результаті знижується чутливість до алергену, і людина може забути про свою проблему надовго або навіть на все життя [6].
Перевага ACIT також полягає у високій безпеці методу, адже він не має ніяких побічних ефектів на відміну від проти алергічних або гормональних препаратів. Проте, ви маєте дуже добре зосередитися на лікуванні, адже режим прийому ACIT дещо складний та тривалий (не менш трьох років). Але й результати вас порадують.
Призначити АСІТ, підібрати її компоненти з урахуванням результатів ALEX2-тесту та спрогнозувати ефективність лікування може тільки лікар-алерголог. Отже, отримуйте свій алергологічний паспорт у будь-який момент за допомогою ALEX2-тесту і не відкладайте візит до спеціаліста, який порадить найкращий для вас індивідуальний план лікування.
- А. Артюх Багатокомпонентний тест-аналізатор ALEX2®: нанотехнології в алергології вже доступні в Україні/ Журнал «Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія» Спеціальний номер, 2018.
- Центр громадського здоров’я МОЗ України Що варто знати про алергію.
- Food and allergy resourch &education (FARE) Scine Prick Tests
- L.Heinzerling, A. Mari et al. The skin prick test – European standards Clin Transl Allergy. 2013; 3: 3
- Stacy Sampson What Is a Skin Prick Test?
- Canonica GW, et al. Sublingual immunotherapy: World Allergy Organization position paper 2013 update. The World Allergy Organization journal. 2014;7(1):6